Żywienie zwierząt hodowlanych

Zwierzęta hodowlane wymagają odpowiedniej opieki, polegającej na zapewnieniu prawidłowej diety i dobrych warunków bytowania. Zapewnienie zwierzętom niezbędnych witamin i minerałów pozytywnie będzie oddziaływało na ich odporność oraz siłę. Niestety niektórzy hodowcy nie zdają sobie z tego sprawy i zaniedbują swoje zwierzęta. Co w takim razie zrobić, aby zwierzęta hodowlane były produktywne i nie chorowały?

Dieta zwierząt hodowlanych

W Polsce do zwierząt hodowlanych zaliczamy przede wszystkim trzodę chlewną, bydło i drób. Prawidłowa dieta powinna być bogata w olej sojowy, nowoczesne odżywki i witaminy. Pasza powinna być szczegółowo dobierana pod konkretny gatunek zwierzęcia. Inne odżywki będzie dostawała krowa, jeszcze inne świnia, a zupełnie inne kura. Wile osób uważa na przykład, że świnia jest wszystkożerna. Jest to stereotyp, który niestety ciągle tkwi w głowach niektórych rolników. Prawidłowa dieta świni powinna opierać się o zbilansowane odżywianie. Tylko wtedy można oczekiwać, że zwierzę będzie zdrowe, a pozyskane mięso wysokiej jakości. Prawidłowa dieta wpływa również na odpowiedni rozwój zwierzęcia i na płodność.

Co za dużo to nie zdrowo…

Odpowiednie żywienie zwierząt hodowlanych polega przede wszystkim na ułożeniu dobowej dawki pasz i składników odżywczych. Niezbędna dzienna dawka pokarmowa powinna być dobrana prawidłowo w stosunku do normy żywienia, która przypada na konkretny gatunek zwierzęcia. Należy pamiętać o tym, że zwierzę nie może dostawać zbyt dużo pokarmu. Powoduje to choroby układu trawienia. Normy żywienia konkretnie określają to, ile dany gatunek może zjeść. Dawka pokarmu musi być również uzależniona od płci, wieku i masy ciała zwierzęcia.

Indywidualne dobranie diety do każdego gatunku zapewnia kontrolę nad jednostką populacji. Podczas żywienia zwierząt hodowlanych można stosować również metodę grupowej diety, którą stosuje się przy tuczu zwierząt. W tym przypadku cała grupa musi mieć zbliżoną masę ciała, wiek, wydajność i nie może zbytnio różnić się zapotrzebowaniem. Metoda żywienia “do woli” stosowana jest natomiast na pastwiskach, gdzie zwierzęta mają praktycznie nieograniczony dostęp do pokarmu.

Warunki bytowe – druga połowa sukcesu

Hodowla zwierząt domowych to nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta. Druga połowa sukcesu opiera się o warunki bytowe. Zwierzęta muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do snu i egzystencji. Normy Unii Europejskiej mówią także o odpowiednim metrażu zagrody, kojca czy chlewu. Niebagatelny wpływ na rozwój zwierzęcia ma także prawidłowa temperatura, dostęp do słońca, świeżego powietrza i odpowiedni wybieg.

Dbanie o prawidłowe żywienie to podstawa

Proces żywienia zwierząt hodowlanych powinien być podparty odpowiednią wiedzą fizjologiczną i biochemiczną na temat procesów trawienia pasz. Duży wpływ ma także znajomość przyswajania składników odżywczych przez poszczególne gatunki. Dobór paszy powinien opierać się w głównej mierze o skład chemiczny, wartość odżywczą i strawność pożywienia.