Jaką płytę wybrać na tył mebli?

Na rynku dostępne są różne rodzaje drewna konstrukcyjnego, które mogą być stosowane w każdym rodzaju konstrukcji lub produkcji mebli, najlepsze jednak okazują się: płyta MDF i płyta HDF. Jeśli zależy Ci na najlepszej jakości i wyborze opłacalnego materiału drewnianego do wykorzystania w meblarstwie, koniecznie przeczytaj tej artykuł.

Większość ludzi nie zna właściwej różnicy między tymi wszystkimi materiałami drewnianymi i drewnopochodnymi. I nic dziwnego! Wyglądają podobnie, a parametry mebli dla laików wydają się czasem czarną magią. Ważne jest jednak, aby przed zakupem mebla wiedzieć o materiale, z którego został wykonany jak najwięcej – zwłaszcza o jego zaletach i wadach.

Lite drewno jest uważane za najmocniejszy materiał (nie tylko wykorzystywany do produkcji mebli, ale także przy konstrukcjach budowlanych) ze względu na gatunek drewna w porównaniu z innymi rodzajami drewna konstrukcyjnego. Drugim najmocniejszym materiałem jest niewątpliwie sklejka.

Płyta HDF jest uważana za mocniejszy materiał w porównaniu z płytami pilśniowymi średniej gęstości MDF, ale nie jest tak mocna jak wspomniana wyżej sklejka. Płyta MDF jest natomiast najsłabszym materiałem spośród wszystkich powyższych rodzajów drewna, ale jest mocniejsza od płyty wiórowej.

Drewno lite jest uważane za materiał o najdłuższej żywotności i przy odpowiedniej pielęgnacji i traktowaniu, może przetrwać wieki. Natomiast sklejka fornirowana i laminowana mogą z łatwością przetrwać nawet 50 lat, jeśli odpowiednio się o nią dba i używa w suchym środowisku.

Płyta HDF to także niezwykle trwały materiał i przy odpowiedniej pielęgnacji można jej używać przez kilka lat bez żadnych uszkodzeń. Płyta MDF też jest w stanie długo wytrzymać, ale pod warunkiem, że będzie wykorzystywana w suchym środowisku. Dzięki laminowaniu można jej używać nawet do 15-20 lat przed wymianą.

Lite drewno jest zdecydowanie najdroższym materiałem spośród wszystkich innych dostępnych na rynku. Za to sklejka jest mniej kosztowna, ale będzie droższa niż pozostałe dwa rodzaje drewna konstrukcyjnego. Jej koszt jest głównie zależny od rodzaju forniru użytego do jej produkcji.

Płyta HDF jest co prawda tańsza od sklejki i litego drewna, ale droższa od płyty MDF ze względu na większy nacisk podczas procesu produkcyjnego. Natomiast płyta MDF jest uważana za najtańszą, którą można uzyskać przy minimalnym budżecie.