Czekolada – czy warto ją jeść?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez czekolady. Ten wspaniały przysmak uwielbia niemal każdy. Czekolada jest jednak nie tylko wyjątkowo smaczna i aromatyczna, ale również bardzo zdrowa. Swoje zastosowanie znajduje zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Przedstawiamy kilka powodów, dla których warto regularnie ją jeść!

Czekolada – właściwości zdrowotne

Czekolada wykazuje niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie. To bardzo wartościowe źródło magnezu – powinny ją spożywać osoby, które borykają się z uciążliwymi skurczami, a także ci, którzy nadużywają kofeiny. W czekoladzie nie brakuje żelaza, które jest niezbędne dla zachowania prawidłowej ilości czerwonych krwinek. Czekolada pozytywnie wpływa na układ nerwowy i reguluje pracę mózgu, a dodatkowo jej głęboki, aromatyczny smak pobudza układ hormonalny do produkcji serotoniny czyli hormonów odpowiedzialnych za uczucie szczęścia, satysfakcji i przyjemności. Regularne spożywanie niewielkich ilości czekolady zwalcza negatywne skutki stresu, pobudza organizm i dodaje energii.

Jaką czekoladę wybrać?

Większość słynnych marek czekolad bazuje na dużym dodatku mleka i cukru. Niektóre z nich zawierają również szkodliwe barwniki i konserwanty, a także dużą ilość oleju palmowego, którego używanie krytykowane jest przez ekologów na całym świecie. Za najzdrowszą uchodzi czekolada gorzka z wysoką (minimum 80%) zawartością kakao. Jeśli jednak nie jesteśmy miłośnikami wytrawnych smaków możemy wybrać czekoladę mleczną o dobrym składzie, do której produkcji nie używa się sztucznych substancji, takich jak barwniki, zagęszczacze i konserwanty.

Czekolada w kosmetyce

Czekoladę wykorzystać możemy także w domowej produkcji wielu kosmetyków. Rozpuszczona czekolada świetnie sprawdzi się jako element maseczek i peelingów do twarzy. Możemy również wykorzystać ją do produkcji domowych kosmetyków pielęgnujących, takich jak balsam do ust czekoladowo miętowy DIY. Dodatek czekolady świetnie sprawdzi się w domowych peelingach na bazie cukru, miodu lub kawowych fusów, które doskonale odżywią skórę całego ciała i pozwolą na skuteczne pozbycie się starego naskórka.