Gatunki dużych kotów domowych.

Czy aby na pewno mniejsze?

Wiele osób, które w sporze kot-pies zdecydowanie stają po stronie kociej, uzasadniają swój wybór tym, że zwierzęta te są mniej problematyczne i zajmują mniej miejsca niż ich czworonożni konkurenci. Jednak reguła ta nie zawsze ma swoje uzasadnienie, ponieważ istnieją gatunki kotów, które swoim rozmiarem przewyższają nawet średniej wielkości psa. Największe koty domowe cieszą się wśród hodowców coraz większym uznaniem, a przez właścicieli są wręcz uwielbiane. Zachwycają swoim wyglądem, dzięki czemu cieszą się coraz większą popularnością.

Największe gatunki kotów

Najczęściej, gdy słyszymy hasło “wielki kot”, na myśl nasuwają nam się gatunki kotów wolno żyjących na sawannie. Niesłusznie. Występują też gatunki kota domowego, który rozmiarem mógłby zawstydzić nie jednego dzikiego kota. Oto kilka ras kotów, które nie wpisują się w stereotyp puszka okruszka.

Maine coon – kot pochodzący z Ameryki Północnej, który oprócz wzrostem, zachwyca także inteligencją i żywiołowością. Ich waga w wieku dorosłym może przekraczać nawet 10 kg, co zdecydowanie nie czyni ich najlepszym obiektem do noszenia na rękach. Cechuje go także bardzo obfite futro, najczęściej brązowe. Maine coony są bardzo towarzyskie i szybko się przywiązują, co jest dodatkowym plusem przemawiającym za przygarnięciem tego zwierzaka.

Kot brytyjski – nieco mniejszy od swojego poprzednika, bo jego waga nie sięga zazwyczaj 10 kg, ale z pewnością jest to kot większy od standardowego. Zalicza się go jako jedną z największych krótkowłosych ras kotów na świecie. Najczęściej kojarzy się je z szarym umaszczeniem, które jednak może mieć także inne kolory. Mają króciutką i gęstą sierść, która jest niezwykle miła w dotyku. Cechują go także, duże, okrągłe, szlachetne oczy. Ma bardzo łagodny temperament, dzięki czemu jest świetną opcją, jeśli w domu są dzieci. Jest cichy i łatwo przystosowuje się do otoczenia.

Każdego prawdziwego miłośnika kotów te rasy powinny wręcz zachwycić. Ich nietypowy rozmiar na tle innych kotów domowych czyni te zwierzęta wyjątkowymi.