Jazda rowerem po drodze

Jazda rowerem po ulicach o normalnym ruchu nie jest z zasady trudną czynnością. Należy jednak pamiętać o ogólnych przepisach ruchu drogowego, oraz o zachowywaniu szczególnej ostrożności, tak samo jak w przypadkach kierowania pojazdem mechanicznym.

Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsce jeżdżenia rowerem. Rowerzysta nie powinien korzystać z chodnika, lecz przemieszczać się po jezdni, w przypadku braku specjalnie wyznaczonych dróg rowerowych. Podstawą jest to, by na drodze poruszać się w sposób przewidywalny i pewny. Nie należy się spieszyć i próbować dotrzymać tempa samochodom, ponieważ w szybkim ruchu jest to rzecz niemożliwa.
Rowerem na jezdni nie należy jechać przy samym krawężniku. Jest to spowodowane obawą o przeszkadzanie kierującym samochodami. Należy jednak pamiętać, iż rowerzyści są tak samo uczestnikami ruchu drogowego i przysługują im takie same prawa. Jazda rowerem po ulicy jest najbardziej bezpieczna i efektywna wtedy, kiedy rowerzysta porusza się po drodze pewnie i zna przepisy ruchu drogowego. Rowerzysta powinien mieć odpowiednio przystosowany rower pod kątem oświetlenia, aby nie stanowić zagrożenia dla samego siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.