Każdej osobie, która często piecze, przynajmniej raz w życiu zdarzyło się wyciągnąć z piekarnika zupełnie nieudane ciasto. Na niepowodzenie w tym zakresie wpływ mają różne czynniki. Czasami roztargnienie sprawia, że wyjmujemy ciasto z piekarnika za późno, kiedy jest już mocno przypalone. Innym razem pozornie mały błąd może doprowadzić do powstania zakalca.
Dlaczego powstaje zakalec
Zakalec powstaje w cieście z różnych powodów. Najczęściej winą za niewypieczone ciasto można obarczyć nadmiar ciężkich i tłustych dodatków, takich jak czekolada, bakalie, tłuszcz czy soczyste owoce. Zdarza się również, że powstaje, ponieważ składniki miały nieodpowiednią temperaturę. Kiedy przygotowujesz ciasto kruche, powinno ono być schłodzone w lodówce, bo w przeciwnym razie po upieczeniu nie otrzymasz pożądanej konsystencji. W przypadku wszystkich pozostałych ciast, składniki muszą mieć temperaturę pokojową, a jeśli będą zimne, ciasto w niektórych miejscach może pozostać surowe. Ważny jest również sposób mieszania ciasta, a konkretnie robienie tego tylko w jednym kierunku. Gluten mający postać włókien nie zostanie wówczas rozerwany, a ciasto będzie miało suchą i puszystą konsystencję. Do najczęściej popełnianych błędów podczas pieczenia należy również otwieranie piekarnika w trakcie. Gwałtowne wahanie temperatur sprawia, że ciasto osiada i nie da się go już odratować.
Jak nie zepsuć ciasta?
Dobrą radą w każdym przypadku jest bardzo dokładne czytanie przepisów. Jeśli w instrukcjach znajduje się określona ilość owoców czy innych dodatków, to dajemy tylko tyle, ile trzeba. Nawet nieznaczne modyfikowanie przepisu może doprowadzić do tego, że ciasto nie wyjdzie takie, jakie powinno. Nalezy sugerować się wszelkimi wskazówkami ze sprawdzonych przepisów, dodawać wszystkie składniki w określonych ilościach, a nawet mieszać ciasto według ścisłych wskazówek. Nigdy nie powinno się mieszać ciasto zbyt długo i zbyt dokładnie, ponieważ wówczas dostaje się do niego dużo powietrza, a ciasto podczas pieczenia opada. Jedną z najważniejszych wskazówek jest stosowanie tylko składników zawartych w przepisie, a nie ich substytutów. Wymiana jednego składnika na zupełnie inny może doprowadzić do kulinarnej porażki.