Dlaczego warto włączyć do swojej diety makaron pełnoziarnisty?

Czy jest ktoś, kto nie słyszał o spaghetti? Prawdopodobnie nie, ponieważ dania na bazie makaronu są niezwykle popularne nie tylko we Włoszech, ale na całym świecie. Stanowią one smaczną i sycącą propozycję obiadową, lecz nie tylko. Dania z makaronu, w tym przygotowane na słodko, można jeść także na kolację. W wielu przypadkach biały makaron warto zastąpić makaronem pełnoziarnistym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie są jego właściwości i kiedy warto się nim zainteresować, czytaj dalej.

Jak powstaje makaron pełnoziarnisty?

Makaron pełnoziarnisty, inaczej zwany razowym, powstaje z pełnego ziarna zbóż, takich jak m.in. pszenica, orkisz, żyto czy gryka. W procesie jego produkcji mieli się niełuskane ziarno oraz resztki jego okrywy do postaci mąki, z której następnie wyrabia się makaron. Makaron tego rodzaju jest ciemniejszy w kolorze od analogicznego makaronu z oczyszczonej mąki, a także nieco różni się od niego smakiem. Jest więc bardziej wyrazisty i wytrawny, przez co niektórzy wolą wybierać makarony z mąki oczyszczonej. Istnieje jednak wiele powodów, które powinny skłonić nas do włączenia tego rodzaju makaronu do swojej diety.

Zdrowotne walory makaronu razowego

Dietetycy uważają, że makron razowy jest zdrowszy od makaronu z mąki oczyszczonej. Przede wszystkim, mąka pełnoziarnista jest dużo bogatsza w witaminy z grupy B, kwas foliowy, jak też minerały, takie jak: żelazo, cynk, wapń, potas i fosfor. Co więcej, makaron taki zawiera dużą ilość błonnika, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit oraz procesy trawienne, a także sprawia, że dłużej odczuwamy sytość. Makaron razowy ma także niski indeks glikemiczny oraz jest mniej kaloryczny, więc łatwiej jest nam też schudnąć.

Spożywanie makaronu razowego może być korzystne zwłaszcza dla osób z chorobami kardiologicznymi, ponieważ zawarty w nim błonnik utrudnia wchłanianie cholesterolu i może zapobiegać miażdżycy. Pyszne makarony z mąki oczyszczonej i pełnoziarnistej zakupimy m.in. u producenta makaronów pełnoziarnistych. Makarony pszenne, żytnie oraz orkiszowe w jakiejkolwiek formie nie są wskazane w przypadku osób na dietach bezglutenowych. Osoby takie mogą jednak bez obaw spożywać np. pełnoziarnisty makaron gryczany, który doskonale smakuje np. z daniami warzywnymi.